Mire összpontosíts az állásinterjú előtt?
Íme, néhány hasznos tanács arra vonatkozóan, hogy mire érdemes odafigyelni egy fontos interjúbeszélgetés előtt és alatt:
- Dolgozz ki magadban egy mini-forgatókönyvet. Gondold át, hogy miket válaszol majd a tipikus interjúkérdésekre, úgy, mint “Miért téged vegyünk fel?”, “Miért te vagy a legrátermettebb erre a pozícióra?”, “Látom, hogy akad némi üresjárat az önéletrajzodban…”, és így tovább.
- Készülj fel arra, hogy megkérdezik azt is, amiről legszívesebben nem (sokat) mesélnél. Például egy leépítés esetén így is elmesélheted a dolgot: “Mint sok más munkavállaló, én is elvesztettem a pozíciómat, amikor a cégben leépítések történtek, de ez időt adott arra, hogy áttekintsem, hogy miben fejlődtem nagyot, és miben szükséges még továbbfejlesztenem magam…”. Amennyiben megakadtál, próbálj nem zavartnak vagy frusztráltnak tűnni, hanem nyugodtan kérj egy kis időt: “Kérek egy percet, hogy ezt a kérdést átgondolhassam…”.
- Figyelmesen hallgasd a kérdezőt. Amikor izgulunk, akkor jellemzően a kérdés közben arra figyelünk, hogy mit fogunk válaszolni, nem pedig arra, hogy valójában mit kérdez az interjúztató. Lélegezz magadban mélyeket, figyelj a kérdező mondanivalójára. Ha mégsem sikerült, akkor nyugodtan ismételd meg a kérdést, hogy lásd, jól értetted-e. Például: “Szóval arra kiváncsi, hogy miért váltottam egy látszólag visszalépésnek tűnő pozícióba; ugye jól értettem a kérdést?” Ezután vagy bólint az interjúztató, vagy újra elismétli a kérdést, amivel mi is időt nyerünk.
- Ha egy hosszan tartó interjúsorozat vár rád épp, akkor nyugodtan “találj ki magadnak” egy konferenciahívást. Mondd, hogy sajnos mindenképp le kell bonyolítanod egy Skype-meetinget (például a feletteseiddel vagy a global teammel), melyet nem rakhatsz át semmiképp sem. Így nyersz egy kis szünetet, plusz egy üres, nyugodt tárgyalót (legalábbis valószínű, hiszen ilyenkor biztosítania kellene a cégnek egy üres szobát számodra). Ezalatt az idő alatt picit kifújhatod és összeszedheted magad.
- Mindig készülj saját kérdésekkel, hiszen az interjúztatók elvárják, hogy érdeklődj a cég és a leendő pozíció felől. (A Profession.hu ad egy kis útmutatást itt, az utolsó pontban.) Ne mulaszd el az előzetes online kutatást a cég profiljáról, termékeiről, értékrendjéről, hátteréről, jelenlegi helyzetéről.
- Kérd meg egy interjúbeszélgetések terén tapasztalt barátodat, hogy csináljon veled egy teszt-interjút, és ha van rá mód, ezt rögzítsétek is videón (például egy okostelefonnal.)
Sok sikert kívánunk!